Boty na podpatku jsou v současnosti symbolem ženskosti. V minulosti však tento druh obuvi nebyl výhradně ženskou záležitostí. Ve středověku nosily vysoké podpatky i někteří muži.
Boty na podpatku mají zvýšenou patu. Pata se nachází v jiné výšce než špička. Zde se liší od bot na platformě, kde pata i špička jsou v rovné úrovni, ačkoli zvýšené.
Svět módy zná několik typů podpatků. Tento prvek dámské obuvi se často dělí podle délky. Známe tak nízké, střední a vysoké. Přesné hranice v centimetrech však jen těžko získáte.
Boty na podpatku nejsou žádnou novinkou. Historicky jejich vznik datujeme někde do středověku v Evropě. Na začátku je pravděpodobně nosili jezdci na koních, kterým podpatky umožňovaly lepší ovládání zvířat. Teprve později si je oblíbila evropská šlechta, která díky nim mohla zvýrazňovat požadované vlastnosti svého těla. Obuv s podpatky byla zobrazena i na váze z 9. století pocházející z Persie.
V současnosti jsou boty na podpatku téměř výlučně estetický prvek dámské módy. Nějaké funkčnost podpatků bychom hledali jen velmi těžko.
Podpatky plní řadu důležitých úkolů. Člověk se zdá být vyšší. Toto je asi nejdůležitější aspekt. V lidské společnosti je výška prostě ceněna. Díky podpatkem se mohou i nízký lidé stát na chvíli vysokými. Záměrně hovoříme o lidech, protože podpatky jsou na zvýšení výšky využívány i muži. Zkrátka výška je atraktivní.
Podpatky při ženách dosahují i několik dalších efektů. Například mění způsob chůze ženy. Jejich nošení nutí ženu dělat kratší kroky, což je považováno za atraktivní. Boty na podpatcích dokonce mění i polohu těla. Díky změně postavení dochází k vyniknutí zadku a poprsí - dvou nejdůležitějších sexuálních znaků ženy.
Boty na podpatcích prostě vytvářejí estetickou iluzi. Zvýšená pata například dokáže vyvolat dojem menšího chodidla, což je při ženách opět kýžený efekt. Podobně to funguje i při celých nohách. Díky nim se ženské nohy zdají déle. Dlouhé nohy jsou jedním z nejžádanějších znaků žen. Muži dlouhé nohy prostě milují. Vzpomeňme ještě prsty na nohou. Díky botách s podpatky se prsty na nohou zdají menší, což opět dělá ženu v mužských očích krásnější.
Nošení obuvi s podpatky se v 70 - a 80-tých letech stalo i vášnivou tématem ve feministických kruzích. Určité druhy feministek začali jejich nošení, protože to považovali za mužskou představu o kráse ženy.
Nošení bot s podpatkem však s sebou přináší i několik problémů. Žádná žena nepochybuje o tom, že boty s vysokými podpatky nejsou velmi příjemné na nošení. Přesto téměř 50 procent pravidelně nosí podpatky. Jejich nošenímse žena navíc vystavuje zvýšenému riziku zranění kotníku. Vymknuté kotníky nejsou při nošení podpatku žádnou zvláštností. Některé ženy sice dokážou v takovýchto botách i běhat, většinou to však končí poměrně nepříjemně.
Časté nošení bot na podpatku se může projevit i dlouhodobějšími zdravotními problémy. V botách s podpatky ženské tělo zajímá poměrně nepřirozenou polohu. Tlak je vyvíjen i na páteř. Pokud se však žena nachází v takové poloze pár krát do měsíce, nic se neděje. Tělo to zvládne. Pravidelné nošení takových bot však může vést k deformacím, které se mohou projevit například bolestmi zad, krku či dokonce hlavy.
Na druhou stranu je však třeba zmínit i to, že existují studie, které přisuzují nošení bot na podpatku pozitivní účinky. Nošením takových bot žena posiluje určité druhy svalů. Nošení obuvi na podpatku má prý pozitivní vliv na problémy s pomočováním.