Zvolte si jiné značkové mokasíny: | Baťa, Gant, Geox, Tamaris, US Polo, Wrangler |
Mokasíny jsou jedním z mnoha druhů obuvi, které má český zákazník v současnosti k dispozici. Mokasíny jsou oblíbené zejména mezi muži, ale tato obuv se neomezuje na jedno pohlaví. Mají svůj historický původ, který do značné míry ovlivňuje podobu mokasín i dnes.
Původně byly vyrobeny z jednoho kusu kůže. Tato kůže byla obvykle jelení, případně se využívala jiná měkká kůže. Mokasíny se upevňovaly na kotník. Tyto boty přirozeně spadají do světa severoamerických Indiánů. Později si je oblíbili i evropští přistěhovalci. Typickým znakem mokasín je měkká podrážka, která je tvořena ze stejné kůže jako zbytek boty. Měkká podrážka umožňuje člověku cítit podloží. Moderní člověk se tomuto pocitu chce mermomocí vyhnout, v indiánské kultuře však cítění země mělo velký význam. V prvé řadě to umožňovalo lovcem výborně se pohybovat v přírodě. Indiáni však celkově měli velmi intimní kontakt s přírodou.
Ne všechny mokasíny však v Severní Americe měli měkkou podrážku vyrobenou z kůže. Měkká podrážka byla vhodná pouze pro určitý terén. Ideální byla například do lesa. Určité skupiny Indiánů nosili mokasíny s tvrdou podrážkou. Šlo zejména o indiánů, kteří se pohybovali v prostředí plném skal a kaktusů. Zde by byla měkká podrážka spíše přítěží.
Do Evropy se v pozměněné podobě dostali v 18. století. Britové design mokasín upravili podle své představy - základ mokasín však zůstal víceméně stejný. V Evropě však výrobci mokasín úplně zapomněli na měkkou podrážku. V evropských podmínkách je nošení bot s měkkou podrážkou poměrně nevhodné. Dovolit si to mohou pouze děti v zabezpečeném prostředí.
V Česku se v současnosti prodává pod názvem mokasíny skutečně leccos. Tento termín není velmi přesný, takže je ho třeba brát s potřebnou dávkou rezervy.