Zvolte si jiné značkové holínky: | Baťa, Crocs, Geox, Golddigga, Disney |
Za holínkami je příběh, který svět módy zná více než dobře. Dnes jsou gumáky možná trendy či in, v minulosti to však ne vždy tak bylo. Původně byly gumáky klasickou dělnickou obuví. Pokud byste se v nich ukázaly někdy na ulici, lidé by vás považovali za největšího kulturního barbara.
Tento přerod z dělnického vybavení do módní záležitosti není ve světě módy ojedinělý. Spíše bychom to mohli nazvat pravidlem. Nejznámějším příběhem přerodu dělnického oblečení na kultovní módní záležitost jsou džíny. Levi Strauss původně vymyslel džíny s tím, že chtěl pomoci dělníkům vyřešit jejich problémy s kalhotami. Všechny tehdy dostupné kalhoty prostě nevydržely nápor práce. Džíny od Leviho Strausse zvládli prakticky vše po několik sezón. Úspěch těchto kalhot byl okamžitý. Džíny se šířily mezi dělníky napříč Spojených států amerických. Běžní lidé však měli stále daleko od používání džín. Do mainstreamové módy se džíny dostaly až během kulturní revoluce v 60-tých letech minulého století. Dnes jsou džíny téměř uniformou moderního mladého, ale i staršího, člověka.
Podobně to bylo s holínkami. Výroba holínek je velmi jednoduchá. Jde prakticky o jeden kus gumy. První výrobci holínek se vrhli na tento typ obuvi z jednoduchého důvodu. Na trhu byl velký poptávka po pracovní obuvi, která by cosi vydržela a byla nepromokavá. Jelikož gumáky jsou z gumy, voda do nich za žádných okolností nepronikne.
Trvalo však další desítky let, dokud někdo přišel z nápadem, nabídnout moderním lidem holínky na běžné nošení. Samozřejmě, že takové gumáky byly vyráběny z kvalitnější gumy a měli množství prvků, které je dělali pohodlnými. Nejdůležitějším zlepšovákem však byl design. Moderní technologie umožňují vytisknout na gumáky prakticky jakýkoliv vzor. Téměř okamžitě se staly populární gumáky zářivých barev.