Zvolte si jiné značkové cvičky: | Jana |
Na první pohled by se mohlo zdát, že cvičky jsou již dávnou minulostí. Ano, po revoluci se cvičky téměř vytratily ze života lidí. Postupně však lidé nacházejí k této univerzální obuvi znovu cestu. Tyto boty byli před revolucí oblíbené zejména pro svou všestrannost, nízkou cenu a pohodlí. Využívali jejich zejména děti a mladí lidé, kteří neměli problém si je přikrášlit. Na plátěnou část cvičiek malovali, co jim napadlo. Dnes se čím dál častěji objevují na hodinách tělesné východy zda během různých zájmových činností.
Cvičky patří mezi symboly socialismu, měli kódové označení "jarmilky". Tento název jim do určité míry i prischol. Mnoho lidí je nenazve jinak než jarmilky. Ptáte se, odkud získali tento podivný název? Dnes to už nikdo s určitostí neví. Někteří lidé se však domnívají, že název získaly po jménem manželky tehdejšího prezidenta.
Československému lidu byly představeny v roce 1965. Uvedení cvičiek v tomto roce nebyla žádná náhoda. V roce 1965 se totiž konala spartakiáda a cvičky byly představeny při této příležitosti. Státní aparát tehdy rozhodl, že je třeba vyrobit miliony cvičiek pro všechny cvičících. Gumově plátěné tenisky si rychle získaly oblibu. Samozřejmě i za výrazné nátlakové pomoci státu.
Československo se tehdy rozhodlo, že cvičky patří do všech stupňů škol, staly se povinnou výbavou sportovního úboru. Doplnili tak bílá trička a červené kraťasy.
Vzhled jarmiliek zda cvičiek se nezměnil po celých 20 let od jejich uvedení. Za socialismu se výrobce nemusel starat o nějakou konkurenci. Výrobce nemusel inovovat, aby zaujal spotřebitele. Proto nebyl žádný problém vyrábět 20 let tytéž cvičky bez jakékoli změny. V roce 1985 však došlo k první změně vzhledu cvičiek. Zdaleka však nešlo o nějakou revoluční změnu. Ke klasickému bílému vzhledu cvičiek přibyla akorát maličká československá trikolóra. Cvičky se těšili popularitě až do pádu režimu.
Po roce 1989 to začalo vypadat z cvičky špatně. Výrobní vztahy se v Československu výrazně změnily. Fabriky začaly krachovat a kupní síla obyvatel se začala snižovat. Na trhu se navíc objevila poprvé i konkurence ze zahraničí. Výroba cvičiek začala upadat až nakonec byla úplně zastavena.
Relativně nedávno, pár let dozadu, však pár českých výrobců obuv poznalo šanci obnovit zašlou slávu cvičiek. Lidé přijali znovu zrození cvičiek pozitivně. Moderní cvičky na rozdíl od těch původních přinášejí i množství barev a doplňků. Moderní jarmilky rozhodně nepůsobí stejným dojmem jako za socialismu. Květinový zda kaki vzor před desítkami let byl pouhým snem lidí, co chtěli mít svět barevnější. Dostupné jsou však i cvičky v původním bílém provedení.