Kopačky

Kopačky
Zvolte si jiné značkové kopačky:Adidas

Fotbal je dnes prakticky jediný globální sport. Fotbal se hraje na každém kontinentu. Lidé ho milují nejen dívat v televizi, fotbal je oblíbený i mezi amatérskými sportovci. S fotbalem jsou nerozlučně spojeny i kopačky.

Dnes se mohou kopačky zdát při fotbale naprostou samozřejmostí. V televizi běží reklamy na kopačky Adidas, Puma či Nike. Kopačky propaguje Ronaldo, Messi či jiné hvězdy. Moderní kopačky jsou výsledkem tisíců dní výzkumu a praxe. Fotbal však ne vždy byl spojen s kopačkami, v jaké podobě je známe dnes.

Fotbal se stal extrémně populární na britských ostrovech někdy v polovině 19-ho století. Lidé si ho chodili zahrát ze zábavy. Na zápasy si muži nosili svoje pracovní boty - masivní obuv s ocelovou špičkou. Takové "kopačky" měli jednu podstatnou funkci - chránit hráče od kopanců dalších hráčů. Toto bylo nejdůležitější. To, že hráč v takových těžkých botách neměl cit pro míč, jen těžko zrychlovat a měnit směr bylo opravdu složité, bylo až druhořadé.

První boty speciálně určené pro hraní fotbalu se objevily na konci 19-ho století. První kopačky byly vyrobeny z hrubé kůže a vážili kolem půl kilogramu. Pokud během zápasu pršelo, jejich hmotnost se dokonce zdvojnásobila. Rozhodně tak nešlo o lehké boty. Hra s takovou obuví měla již zmíněné mouchy. Kopací technika byla omezena. Hráči mohli jen velmi těžko měnit směr, zrychlovat a podobně. Důraz byl stále kladen na ochranu nohy proti okopávání protihráčů.

V první polovině minulého století kopačky zůstávaly stále jednoduché, jejich design se stále pohyboval ve stejném stylu jako v minulosti.

K revolučním změnám při designu kopaček došlo až po druhé světové válce. Od roku 1945 do roku 1960, během 15 let, se kopačky změnily k nepoznání. Na začátku byly jihoameričtí designéři, kteří je výrazně odlehčili a snížily jejich výši pod kotník. Toto udělalo výraznou změnu iv samotné hře. Fotbalisté měli najednou volné nohy. Hra se stala rychlejší, atletičtější a zejména techničtější.

Největší moment této revoluce však přišel z Německa, konkrétně od Adolfa Dassler. Tento zakladatel Adidasu jako první představil kopačky s šŕobovateľnými výstupky. Toto byl velký vynález, který opět jen zlepšil schopnost fotbalistů pohybovat se po trávě. Největší rozdíl v pohybu bylo vidět při hře na mokrém trávníku. Zde měli hráči nosící kopačky Adidas podstatnou výhodu. Tyto revoluční kopačky od společnosti Adidas výrazně pomohly Němcům na tehdejším světovém šampionátu.

Jak to již s Adidasem bývá, Puma nemohla zůstat ticho. Zakladatelé Adidasu a Pumy byly totiž bratři, kteří před druhou světovou válkou působili v jedné společné firmě. Rudolf Dassler tvrdil, že to byl právě on, který přišel s myšlenkou šróbovateľných výčnělků.

Pro výrobce sportovního oblečení se však začala velká hra až v 70-tých let. Toto je období, které odstartovalo sponzorování různých hráčů a klubů. Největší investice do fotbalových kopaček udělal německý Adidas, který se stal jednoznačným lídrem trhu. Na konci tohoto desetiletí Adidas prodával jeden z nejslavnějších sportovních výrobků všech dob - kopačky Copa Mundial.

Adidas si udržel vedoucí postavení v kopačkách iv posledních dvou dekádách 20-ho století. V tomto čase trhu dominovaly kopačky Adidas Predator.

21. století přineslo mnohem větší konkurenci na poli prodeje kopaček. Fotbal se stává celosvětově každým dnem populárnějším, čehož důsledkem je i obrovské soupeření sportovních značek a výrobců kopaček. Novinkou posledních let je možnost výroby kopaček na míru. Každý fotbalista nyní má šanci mít originální kopačky jen pro sebe.

Adidas Samba Suede

Adidas Samba Suede jsou dětské halové kopačky, určené např.. na sálový fotbal, volejbal, házenou a pod. Vrchní část bot je vyrobena ze semiše - kůže nubuk. Podešev je gumová, poskytuje výbornou ...

Adidas Predator LZ TRX FG lisovky

Velmi kvalitní dámské kopačky lisovky Adidas Predator LZ TRX FG W patří do nejvyšší třídy Predator LZ. Tento model nabízí 5 zón pro dokonalou kontrolu míče na pevném povrchu, pro který byly kopačky ...

Adidas F50 adiZero XTRX SG

Adidas F50 adiZero XTRX SG jsou pánské sportovní kopačky, určené pro fotbal. Vrchní část tvoří lehký syntetický materiál, který se dokáže výborně přizpůsobit pro co nejlepší kontakt s míčem. ...

Adidas Copa Mundial FG

Adidas Copa Mundial FG jsou klasické sportovní kopačky s kolíky, které nosí profesionální fotbalisté po celém světě. Jsou to kopačky - lisovky. Vrch je vyroben z kůže (K-Leather, tzv.. Kangaroo leather), ...

Adidas adiPure 11pro MiCoach TRX FG

Adidas adiPure 11pro MiCoach TRX FG jsou pánské sportovní kvalitní kopačky s technologií miCoach. Jsou vytvořeny z vysoce kvalitních materiálů, použití nejlepších technologií se pro značku Adidas stalo ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Pridejte komentář do diskuse a zdelte své zkušenosti zde.